AKTUALITA: VÝSADBA TŘEŠNÍ A SLIVONÍ NA RAJBASU
17.11.2024 Bukovina (sraz před domem č.117 v 9:00 hodin) / Žďár (sraz před čističkou odpadních vod v 13:00)
Festival Rajbas už před několika léty rozšířil své horizonty o ekologickou odpovědnost. Projekt Stromy pro Moravský kras se letos opět stane součástí nabídky festivalových aktivit. Termín navíc vychází na státní svátek 17. listopadu, což je výbornou příležitostí spojit připomínku tohoto klíčového dne našich dějin s dobrovolnickou aktivitou – výsadbou stromů.
Přiložit ruku k dílu můžete hned na dvou místech. U obce Bukovina čeká na dosadbu asi 25 třešní a slivoní kolem obnovené polní cesty a ve Žďáru, nejsevernější obci Moravského krasu, je v plánu výsadba více než 30 třešní a slivoní na cestě k zemědělskému družstvu.
S sebou rukavice, teplé oblečení a dobrou náladu.
Uvítáme zprávu a vaší účasti. Zdeněk Špíšek, e-mail: Zdenek.spisek/a/email.cz
Festival Rajbas si každý spojí s dalekými cestami, výkony extrémních sportovců na horách, na vodě, pod ní, v podzemí, ve vzduchu… Prostředím pro velká i malá dobrodružství je příroda, kterou je potřebné chránit a nemusí jít přímo o záchranu deštných pralesů. Drobnou věc můžeme udělat i u nás doma.
Kdysi bylo běžné procházet krajinou a utrhnout si jablko z cesty. Dnes se však staré ovocné aleje často zanedbávají, nesprávně prořezávají nebo kácí. Tím naše krajina ztrácí svou přirozenou členitost, což má negativní dopad na zadržování vody, druhovou pestrost a přežití mnoha rostlin a živočichů.
Za posledních pět let se nám podařilo vysázet více než 5000 ovocných vysokokmenů a několik stovek keřů. Naše práce nekončí s výsadbou – pravidelně provádíme výchovné, zdravotní a udržovací řezy. Kromě toho se zaměřujeme na záchranu starých odrůd přímo z krajiny prostřednictvím roubování. Hlavním cílem je však práce s veřejností. Pořádáme workshopy a přednášky o stromech a péči o krajinu, abychom předávali naše zkušenosti a dovednosti dál.
Stromy pro Moravský kras nejsou jen o zeleni v krajině – jde o udržení rovnováhy mezi přírodou a lidskou činností, která prospívá nejen krajině, ale i všem jejím obyvatelům.
- Festival Rajbas: Neděle na Moravském krasu
Festival Rajbas, který se již 26 let věnuje filmu, setkání a dobrodružství i letos rozšíří svůj horizont o další významný prvek – ekologickou odpovědnost. Tento ročník se nejen zaměří na prezentaci fascinujících hostů a filmů, ale také na praktickou pomoc krajině kolem nás. U příležitosti 17. listopadu, významného dne, který si připomíná klíčové momenty v historii, bude festival slavit kombinací kulturních zážitků a dobrovolnické aktivity – výsadbou třešní a slivoní.
Začneme na jihu u obce Bukovina v 9:00 kde nás čeká dosadba asi 25 třešní a slivoní kolem obnovené polní cesty. Pokračovat budeme ve 13:00 v nejsevernější obci Moravského krasu – Ždár. Zde dosadíme přes 30 třešní a slivoní na cestě k zemědělskému družstvu. S sebou rukavice, teplé oblečení a dobrou náladu.
- Třešnová cesta napříč Ostrovskou plošinou
V srdci Moravského krasu, nad Amatérskou jeskyní, největší jeskyní v České republice, protíná Ostrovskou plošinu síť cest. Na podzim k nim přibude i nová třešňová alej. Povede z Ostrova nad Macochou, konkrétně z části Končiny, a potáhne se přes plošinu až ke křížku. Dne 28. října 2024 zde bude vysazeno 160 třešní. Pro znavené turisty bude připravena i „třešňová lavička,“ ideální místo k odpočinku v přírodě.
- Obnova polních cest v Dlouhé lhotě
V rámci projektu bychom rádi obnovili původní polní cestu, která vedla kolem božích muk, směrem k lesu. Cesta byla v rámci kolektivizace zemědělství rozorána a stromy dělící jednotlivé pozemky byly vytrhány. Rádi bychom zde vysadili na 160 ovocných stromů, starých odrůd slivoní a hrušní. Dále bychom zde chtěli umístit 2 lavičky a několik bidýlek pro dravce. Tento projekt výsadby navazuje na úspěšnou výsadbu jablečno-oskerušové aleje z roku 2022 a 2023. V současné době se nám daří spolupráce s místní komunitou, například při realizaci workshopů řezu a roubování. Komunitní výsadby proběhne 26. 10. 2024.
- Revitalizace Tyršova sadu v Habrůvce
Sad „Na stání“ byl založen kolem roku 1913 na místní pastvině a postupně rozšiřován do své současné rozlohy 3,8 ha. V roce 1932 byl pojmenován po Dr. Miroslavu Tyršovi, zakladateli České tělovýchovné organizace SOKOL, na počest stoletého výročí této organizace. Ve stejném roce byl v sadu postaven památník M. Tyrše. Původně zde bylo vysazeno 294 stromů, včetně 137 třešní, 91 slivoní, 27 ořešáků, 23 jabloní a 16 hrušní. Od roku 2018 se o sad staráme my a snažíme se o péči o stromy a osvětu. V letošním roce bude sad doplněn o dalších 20 stromů jabloní a slivoní a stylovou lavičku.
- Dosadba třešnové aleje u Blanska
Již třetím rokem pokračujeme v obnově původní aleje, která se táhne od Blanska až po Těchov. Práce postupují dobře, i když nám ji občas komplikuje opakovaný útok kozla na Žižlavici. Přesto letos plánujeme další dosadby třešní, abychom alej obnovili v plné kráse a zajistili její dlouhodobou vitalitu.
- Povidlová alej Veselice – Vavřinec
Před pěti lety jsme se pustili do obnovy povidlové aleje, která je pro naši oblast důležitá. Mnohé ze starých stromů postupně zanikají, proto se snažíme jejich místo doplňovat novými výsadbami. Díky tomu zachováváme nejen krajinný ráz, ale také tradici pěstování švestek pro výrobu povidel. Kromě dosazování stromů se věnujeme také jejich pravidelné údržbě a péči, aby alej mohla sloužit i dalším generacím.
- Povidlová alej u Šošůvky
Před třemi lety jsme obnovili povidlovou alej, která má pro místní krajinu velký význam. Staré stromy postupně odcházejí, a proto dosazujeme nové. Obnova aleje zahrnuje nejen výsadbu, ale i pravidelnou péči o stromy. Provádíme výchovné a zdravotní řezy a zajišťujeme, aby se nové stromky dobře ujaly. Naším cílem je zachovat alej pro budoucí generace a udržet její historický význam.
Mediální ohlasy:
Blanenský deník – ovocné stromy
Blanenský deník – Sad ve Vilémovicích
Partneři: