Aktuality

SVATOJÁNSKÁ NA CHLUMU12.6.2024
Lidové vyprávění říká, že se o noci na Svatého Jána otevírala země s poklady, dal se najít zlatý květ kapradí pro porozumění zvířat nebo bylo možné se stát neviditelným. Zlaté poklady a čáry neslibujeme, ale přesto s námi kouzlo tohoto setkání u ohně pod rozhlednou zažít můžete. A nezapomeňte na hrníčky. Bude se bude vařit čaj z devatero bejlí, klábosit, zpívat a třeba i skákat přes oheň. Ten zapálíme v 19:00 v neděli 23.června.

NENÍ MALÝCH DOBRODRUŽSTVÍ!28.3.2024
5. ročník WAU - přehlídky dobrodružných prezentací dětí a mládeže proběhne 17.11.2024 v Domě přírody Moravského krasu. Těšíme se na všechny děti a mládež od 6 do 20 let, kteří mají odvahu představit svůj dobrodružný zážitek a inspirovat ostatní. WAU je pro každého, kdo rád chodí na výlety, vandruje, sportuje v přírodě anebo třeba přírodu pozoruje. Pro účast na přehlídce je třeba připravit prezentaci v délce max 10 minut a při projekci ji doprovodit mluveným slovem. Prezentace mohou obsahovat fotografie i videa, uzávěrka přihlášek bude 7. listopadu do 24:00 hodin.

KOTLÍCI!!8.2.2024
Naše vlajková loď, která pluje kulturou zdejšího Blanska už víc než třicet roků. A letos máme pěkně v předstihu naplánováno. Letošní ročník startujeme 22.2. s hosty Janou a Verčou a jejich pejsky s povídáním o běhu, v březnu spolu se Standou Kocmanem a Míšou Mazurkovou proputujeme napříč Amerikou a duben jarní sérii uzavře pestré povídání Pekyho s Lumírem. Na podzim to bude už také s muzikou. V říjnu na Ulitu přijede Iva Tapi Synáková s kapelou MandalaBanda a v prosinci to bude třígenerační blanenská Skryja Family. Basa, housle, mandolína, kytara, foukačka a hlavně písničky.

OKRESNÍ BĚŽECKÁ LIGA25.1.2024
Běháme od dětství, boty máme lepší boty než tenkrát, na rychlosti ubíráme a nezadržitelně stoupáme vzhůru veteránskými kategoriemi. Přesto ocenění potěší. Zdenda a Žákajda ve 41. ročníku naší oblíbené OBL zaslouženě na stupních nejvyšších. A ostatní se taky neztratili, zjevně slušnej oddíl 🙂

VALÍME DÁL6.1.2024
Kalendář se přehoupl do roku 2024. Do Nového roku jsme doslova vběhli, jak to zachytil svým objektivem Petr Klepal a fotky poskládal do moc pěkného alba. Najde se v něm každý, kdo si s námi přišel zaběhat. A co chystáme? Už v únoru to bude klubový Večer s Kotlíkem č. 224, s jarem se rozběhne tradiční KOB (tentokrát budeme objevovat smírčí kameny), Zdenála Oskeruše neopouští elán do obnovy krajiny našeho krasu, rozjedou se přípravy filmové soutěže Okem dobrodruha, dětské soutěže Wau! a spousta dalších akcí, které završíme na 26. ročníku Rajbasu.

BĚHEM DO NOVÉHO ROKU!20.12.2023
Někdo na pohodu, někdo na rekord.… Oběhnout, či případně obejít, areál bejsbolu na blanenském Sportovním ostrově Ludvíka Daňka znamená absolvovat téměř přesně jeden kilometr. Každý si tak při tradiční Novoroční dvouhodinovce může zvolit nebo ověřit kolik okruhů stihne během dvou hodin, což je jediný limit této akce. Zván je každý, běžet celé dvě hodiny není podmínkou. Muže to však být bezva novoroční výzva. Rekordy drží Dan Orálek (31 kol) a Iva Hrdilčková (27 kol). Dá letos někdo víc?

VÁNOČNÍ SETKÁNÍ RAJBASÁKŮ18.12.2023
Tato akce, po předchozích létech na blanenském lomu a přehradě, už zjevně a pevně zakotvila u Salmova splavu na řece Svitavě. Nechodí tam čumilové a my ostatní si můžeme dělat, co nás napadne. Jasněže nikdy nechybí svařák a zpívání koled. Letos se pod splavem vytvořil bezva ostrov. Takže nová výzva. Obsadíme ostrovní RAJBASLAND? 🙂 Kolik se nás tam dostane? Dá se tam tam přebrodit a třeba vznikne foto na novoročenku. 🙂

OHLÉDNUTÍ ZA RAJBASEM30.11.2023
Fotografka Hanka Soviš Fučíková je součástí festivalové party už několik let. Její fotoreporty bez přehánění jsou vždycky super. Byli jste na Rajbasu? Najdete se na některé z 384 fotek? Nebyli? Tak se podívejte, o co jste přišli.

ETIOPSKÝ KOTLÍK A VÝROČNÍ!29.11.2023
První klubový Večer s Kotlíkem se konal 9.12. 1993 a světem dobrodružství a písniček nás provází po dalších třicet let. Ten s pořadovým číslem 223 se chystá do blanenské Ulity na středu 6.12.2023 od 19:00 hodin. Milan „Dany“ Daněk k povídání přizval Alenu Žákovskou a Štěpána Daňka. Autobusem po Etiopii k obyvatelům údolí řeky Omo. Proč necestujete jako bílí? Každý by si měl vyhodnotit sám, jestli jeho cesta má nebo nemá smysl.

KDO ZÍSKAL RAJBASÁKY?29.11.2023
Rajbasák je náš filmový Oskar. Soška z dílny Petra Zouhara se každoročně předává nejlepším autorům soutěže neprofesionální filmové tvorby Okem dobrodruha. Materiál, ze kterého je vyroben, odkazuje na Moravský kras. Roztančená postavička je železa (tradice železářství) a stojí na podstavci z vápencového kamene (tradice vápenictví). A kam letos putoval? Odborná porota rozhodla o udělení Rajbasáka za tři první místa v pořadí: Michal Prskavec (Krnsko, film Camino di Santiago), Jiří Vávra (Úvaly, film Jak si užít Filipíny) a Petr Mazáč (Cheb, film Vítej v džungli). Rajbasáka za „srdcařský“ film Na Dyji si odvezl Václav Wetu Šimek do Červeného Kostelce.