Soutěžní filmy

Seznam vybraných filmů 23. ročníku soutěže Okem dobrodruha 2023 na páteční program
kino Blansko 17.11.2023 od 13hodin

1. Blok filmů

1. TYGŘÍ ŽRALOK
režie, scénář: Světlana Jägerová, kamera: Světlana Jägerová, Světlana Jägerová (Olomouc), 10:50 min, 2021
Výprava za žralokem tygřím se zdařila, dávný sen se splnil. Jdeme ve stopách potápěčských předchůdců, průkopníků a objevitelů. Film natočen tradičně na nádech.

2. NA NAFUKOVACÍ KÁNOI MEZI PIRANĚ
režie, scénář: Markéta Hanáková, kamera: Markéta Hanáková, (Olomouc), 11:00 min
Vyrazit na nafukovací kánoi mezi piraně do Amazonie? Nemyslitelné. Ovšem to byste se nesměli jmenovat Markéta Hanáková, Zdeněk Hodinář, Dan Boblach a Katka Míčková. Výpravě se podařilo úspěšně sjet 220 km dlouhý úsek řek Zuid a Lucie v naprosto liduprázdné džungli.

3. SNĚNÍ
režie, scénář, kamera: Stanislav Domanský (Kroměříž), 5:00 min
Artový snímek nás zavede do Chropyně na místa, kde v dávných dobách se v lánu obilí narodil a ukrýval i moravský král Ječmínek. Ten podle pověsti přijde i s vojskem národu na pomoc, když bude nejhůř. Na tomto místě, trochu z jiného úhlu, vzniklo poetické dílko o souznění duše s přírodou.

4. SPLNENÝ ŽIVOTNÝ SEN
režie: Peter Rybín, scénář: Peter Rybín, kamera: Peter Rybín (Liptovský Mikuláš), 17:00 min
1.část 8-dílného „seriálu“ o městě New York, kterého 10-denní návštěvu si autor takto filmově zdokumentoval, abyste si aspoň takhle zprostředkovaně mohli autorova dobrodružství a atmosféru „hlavního města světa“ užít i vy.

2. Blok filmů

1. BOSNA I HERCEGOVINA A MONTENEGRO
režie, scénář, kamera: Radim Vinklárek (Paskov), 15:00 min
Krátký snímek z naší dlouhé třítýdenní dovolené, kdy jsme se toulali cestou necestou úchvatnou přírodou Bosny i Hercegoviny a Černé Hory. Cesta nás vedla mimo hlavní silnice a velká města, přes planiny, hory a řeky. Byl to pro nás neskutečně krásný zážitek, tak snad se mi naše pocity povedly vložit i do tohoto videa.

2. LÉČBA I NADĚJE V SRDCI AFRIKY
režie, scénář, kamera: Vladimír Pasler (Říčany), 9:33 min
Středoafrická republika až dosud neměla šanci léčit nefrologická onemocnění a neměla žádné dialyzační centrum. To však změnil jeden mladý lékař.

3. CAMINO DE SANTIAGO
režie, scénář, kamera: Michal Prskavec (Krnsko), 17:37 min
Vydáváme se na 900 km pěší pouť po Camino del Norte, populární, a podle mnohých nejkrásnější, trase podél severního pobřeží Španělska a Camino Primitivo, jenž je pro změnu cestou nejstarší až do Santiaga de Compostela.

4. NO E-LIMITADED
režie, scénář, kamera: Ondřej Grund (Blansko), 2:00 min
MTB rider Aleš Handzel ukazuje, jak univerzální je ebike od značky Norco. Skoky, triky, terén, jízda do kopce… zkrátka NO E-LIMITADED.

3. Blok filmů

1. BALKÁNSKÉ PEŘINY
režie: Michal Martinek, scénář: Michal Martinek, kamera: Michal Martinek (Nové Město nad Metují), 18:30 min
Zimní roadtrip s jasankami a dalším retro vybavením po západním Balkáně. Objevování nových možností, kde si pořádně zalyžovat ve volném terénu na přírodním sněhu. Mohou zde být podobné, nebo snad lepší podmínky než na dalekém severu? Lyžovali jste někdy na Plitvických jezerech? Ne, tak se pojďte inspirovat.

2. NÁRODNÍ PARK HORTOBÁGY
režie, scénář, kamera: Karel Nováček (mladá Vožice), 8:07min
Krátký film z krátké návštěvy ve Východním Maďarsku. Pozorování jeřábů popelavých při podzimním tahu v Národním parku Hortobágy.

3. NA DYJI
režie, scénář, kamera: Václav Wetu Šimek (Červený Kostelec), 3:00 min
Písnička z putovního tábora Kadetů. Tentokrát jsme spluli řeku Dyji ze Znojma až po soutok s řekou Moravou.

4. VÍTEJ V DŽUNGLI
režie, scénář, kamera: Petr Mazáč (Cheb), 14:13 min
Území Matses se nachází v regionu ohraničeném řekami Javari a Galavez na brazilsko-peruánské hranici. Území tajemného kmene kočkovitých šelem je považováno za jedno z nejodlehlejších oblastí Amazonie.

4. Blok filmů

1. CESTA NA STŘECHU AFRIKY
režie: Antonín Dudek, scénář: Antonín Dudek, kamera: Antonín Dudek (Písek), 8:00 min
Video zachycuje výstup na nejvyšší horu Afriky. Od cesty k národnímu parku, přes poslední přípravy a vážení zavazadel. Průběh cesty včetně pohledu z vrcholu. Nechybí ani oslava zdolání vrcholu naším týmem, 2 průvodci, kuchařem, číšníkem a nosiči. Video je doprovázeno songy, zpívanými doprovodným týmem, které nás provázely po celou dobu naší výpravy.

2. JAK SI UŽÍT FILIPÍNY
režie, scénář, kamera: Jiří Vávra (Úvaly), 15.50 min
To nejlepší z turistických i neturistických míst na ostrovech Cebu, Palawan a Bohol, jak jsme je viděli na přelomu let 2019-2020. Kajakem dojedeme na liduprázdné pláže, na motorce zase do odlehlých vesniček. Budeme se prodírat pralesem, zašnorchlujeme si v azurovém moři, ale potkáme se i s odvrácenou stranou turismu, zažijeme tajfun a utopíme jeden dron.

3. NEJLEPŠÍ CHLEBA NA SVĚTĚ
režie, scénář, kamera: Radek Vitešník (Velké Meziříčí), 9:25 min
V samém srdci střední Asie naleznete Uzbekistán, zemi s nesmírně bohatou historií a tradicemi. Nahlédněte společně s námi do tajů přípravy prosnulého uzbeckého chleba, který nikde jinde neochutnáte.

4. MURCHISON FALLS
režie: Tibor Imre, scénář: Tibor Imre, kamera: Tibor Imre (Úvaly), 6:00 min
Uvolněte se a vychutnejte si sílu matky přírody, nejmohutnějšího vodopádu na africkém kontinentu. Zaposlouchejte se do ohlušujícího srdce velkého Nilu. Zde nejsou potřebná slova.